Lipoliza iniekcyjna to innowacyjna i niezwykle skuteczna metoda modelowania sylwetki. Polega na wstrzyknięciu do określonej partii ciała roztworu fosfatydylochiny, co przyspiesza metabolizm komórkowy i prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg jest odpowiedni zarówno dla osób, które chcą pozbyć się tylko niewielkiego nadmiaru tłuszczu oraz dla tych, którym zależy na zgubieniu większej ilości kilogramów. Wyjaśniamy na czym polega lipoliza iniekcyjna, jakie daje efekty, dla kogo jest przeznaczona, a kto powinien jej unikać.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na wprowadzeniu drogą iniekcji substancji, która powoduje rozpuszczanie komórek tłuszczowych. W miejscu podania preparatu pojawia się niewielki i kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej, co powoduje uwolnienie komórek tłuszczowych, przetransportowanie ich do krwi, a następnie do wątroby i wydalenie z organizmu. Zabieg wykonuje się na znieczuleniu miejscowym. Po podaniu zastrzyków może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie lub delikatny siniak. Cały proces trwa około 30 minut, w zależności od tego na jakiej partii ciała jest wykonywany. Dla osiągnięcia trwałego efektu zaleca się zrobienie serii 3-6 zabiegów powtórzonych co 4 tygodnie. Na efekt lipolizy trzeba poczekać, jednak sam zabieg jest dużo mniej ryzykowny i inwazyjny niż często mylona z lipolizą iniekcyjną liposukcja. Ta polega na chirurgicznym odessaniu tkanki tłuszczowej, po której pacjent wymaga długiej rekonwalescencji.
Seria zabiegów lipolizy pozwala na utratę około 4-5 cm w miejscu wykonania iniekcji. Można przeprowadzić ją w celu zmniejszenia obwodu brzucha, ud, ramion, bioder i innych części ciała, na których znajduje się nadmierna tkanka tłuszczowa. Często wykonywana jest także, aby usunąć podwójny podbródek, wyszczuplić otłuszczony kark czy poduszeczki tłuszczowe w okolicy pach.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest zalecany dla osób, którym zależy na pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak nie mogą skorzystać z niego wszyscy. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest znaczna otyłość, ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, choroby immunologiczne, padaczka, przewlekłe stany zapalne czy nieprawidłowe krzepnięcie krwi.
Osoby, które chcą wprowadzić zabieg lipolizy iniekcyjnej do swojego gabinetu mogą skorzystać ze szkolenia, podczas którego zdobędą podstawowe informacje teoretyczne na temat tkanki tłuszczowej, otyłości czy metabolizmu tkankowego. Poznają techniki zabiegowe i miejsca iniekcji, dowiedzą się jak przygotować pacjenta do zabiegu oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania. Szkolenie jest skierowane do osób, które ukończyły drugi rok studiów kosmetologicznych, szkołę technika kosmetycznego i mają doświadczenie w pracy w gabinecie kosmetycznym lub do studentów po drugim roku studiów medycznych, pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego.