Osocze bogatopłytkowe a fibryna – który zabieg wybrać?

Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowe to preparaty pochodzące z organizmu, a dokładniej z krwi pacjenta. Są więc wyjątkowo skuteczne, bezpieczne i znacznie niwelują ryzyko reakcji alergicznych. Ich działanie terapeutyczne pozwala na wykonywanie skutecznych zabiegów rewitalizacji i liftingu skóry. Oba preparaty pochodzą z krwi i działają niemal tak samo. Jaka jest więc różnica pomiędzy osoczem a fibryną?

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe, czyli PRP (Platelet Rich Plasma) to jedna z najbardziej naturalnych terapii. Substancja pozyskiwana jest z krwi pacjenta, więc ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest niewielkie. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem trombocytów, czyli płytek osocza, które przyspieszają angiogenezę, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych i budowę komórek. Zawarte w nim czynniki wzrostu wspomagają namnażanie komórek macierzystych i pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Aktywują mikrokrążenie i stymulują syntezę DNA. Dlatego też zabiegi osoczem są doskonałym sposobem na regenerację skóry, opóźnienie procesów starzeni, a nawet odrost włosów.

Fibryna – co to takiego?

Fibrynę, czyli I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin) uzyskuje się w podobny sposób jak osocze, czyli z krwi pacjenta. Po podaniu do tkanek miękkich łączy się tworząc naturalną, trójwymiarową sieć z bardzo dużą ilością płytek krwi, komórek macierzystych i leukocytów. Płytki zawieszone w fibrynie dłużej niż w przypadku osocza uwalniają czynniki wzrostu i stymulują migrację komórek macierzystych do miejsca podania. Taka formuła sprawia, że preparat utrzymuje się dłużej i działa jeszcze skuteczniej, dzięki czemu efekty są większe i szybciej zauważalne.

Jaka jest różnica pomiędzy osoczem a fibryną?

Oba preparaty uzyskuje się z krwi i to płytki krwi są ich najcenniejszym składnikiem. Różnią się jednak konsystencją. Krew poza ludzkim organizmem krzepnie, dlatego przygotowując osocze do pobranej krwi dodaje się środek przeciwkrzepliwy, aby po odwirowaniu uzyskać podzielony na trzy frakcje płyn. Fibrynę uzyskuje się w inny sposób – nie podaje się środka przeciwkrzepliwego, dlatego pozyskana substancja jest gęsta, a płytki krwi zamknięte są w trójwymiarowej strukturze. Każda z substancji ma swoje zalety i powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi z osoczem sprawdzą się, gdy chcemy przyspieszyć gojenie i regenerację oraz odmłodzić skórę. Fibryna doskonale sprawdzi się przy głębokich zmarszczkach, zapadniętej skórze czy ubytkach, ponieważ jej wprowadzenie stymuluje biologiczną odnowę tkanek.

Osocze bogatopłytkowe i fibryna – szkolenie

Zachęcamy do zapisów na szkolenie z fibryny i osocza bogatopłytkowego. Składa się ono z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której uczestnicy pod okiem szkoleniowca przeprowadzą zabieg na modelce. Po zakończeniu części teoretycznej oraz praktycznej uczestnicy otrzymują imienny certyfikat uprawniający do wykonywania zabiegu z zakresu osocza i fibryny. Przeczytaj więcej informacji o szkoleniu: https://beautyestetic.pl/szkolenie/osocze-i-fibryna/.