Terapia dwutlenkiem węgla – wszystko o karboksyterapii

Karboksyterapia

Karboksyterapia zyskuje coraz większą popularność w branży medycyny estetycznej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ liczba jej zastosowań jest naprawdę duża. Jeśli dodać do tego fakt, że zabieg jest mało inwazyjny i pomaga osiągnąć spektakularne efekty nie ma się co dziwić, że w stosunkowo niedługim czasie zdobył tylu zwolenników. Wyjaśniamy czym dokładnie jest karboksyterapia, na czym polega, jakie efekty pozwala osiągnąć, komu jest zalecana, a kto powinien jej unikać.

Historia terapii dwutlenkiem węgla

Terapia dwutlenkiem węgla nazywana inaczej karboksyterapią to jedno z największych w ostatnim czasie odkryć medycyny estetycznej. Początkowo wykorzystywano ją do leczenia chorób układu krążenia, jednak później okazało się, że pozwala osiągnąć spektakularne efekty również w kosmetologii. Pierwsze lecznice kąpiele z dodatkiem cząsteczki piękna stosowano już w XVIII wieku. W 1932 roku we Francji wykonywano iniekcje dwutlenku węgla u pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną kończyn dolnych. Dopiero około 2000 roku dwutlenkiem węgla zainteresowała się medycyna estetyczna.

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia polega na kontrolowanym podaniu oczyszczonego, medycznego dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanek. Wprowadza się go drogą iniekcji podskórnie lub śródskórnie, używając do tego bardzo cienkiej igły. Technika podania, ilość gazu i szybkość jego przepływu są dostosowane do miejsca zabiegu i mają wpływ na jego ostateczny efekt. Dlatego tak istotne jest, aby zabieg wykonywały tylko osoby, które posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje po przebytym szkoleniu kosmetycznym. Wśród głównych efektów działania karboksyterapii należy wymienić stymulację syntezy kolagenu, dzięki czemu zabieg powoduje odmłodzenie skóry. Proces tworzenia nowych naczyń włosowatych, przez co organizm jest w stanie pozbyć się większej ilości toksyn gromadzonych w tkance podskórnej, a dzięki temu zmniejszeniu ulega cellulit. Trzecim istotnym efektem zabiegu jest lipoliza, czyli naturalny proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie terapii dwutlenkiem węgla

Dwutlenek węgla po dotarciu do tkanek powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi, dotlenienie tkanek i pobudzenie krążenia, a to powoduje szybszy metabolizm komórkowy, spalanie tłuszczu i produkcję kolagenu. Dlatego karboksyterapię zaleca się wykonać w celu redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu, rozstępów, blizn, zmarszczek czy cieni wokół oczu, przywrócenia skórze młodego wyglądu, zmniejszenia łysienia i obrzęku limfatycznego. Istnieją również przeciwskazania do wykonania zabiegu, wśród nich znajdują się: choroba niedokrwienna serca, niewydolność oddechowa, zakrzepowe zapalenie żył, nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi, przebyty udar, zawał, trwające infekcje, ciąża i karmienie piersią.